BEROUNSKÝ ODBOJ

Beroun za II.světové války

Zpět

Během války jsou v kasárnách ubytovaní němečtí vojáci. Ke konci války roste obava Němců z kapitulace. Městem procházejí a jsou v něm ubytovány velké transporty tzv. "národních hostí", tj. Němců utíkajících před postupující Rudou armádou.
Německé jednotky se soustředily a uzavřely v kasárnách. Ve městě sílí vlna odboje, po výzvě městským rozhlasem se vojáci (dobrovolníci) shromažďují před budovou Sokolovny, jsou zapisováni a tvoří se hlídky a stráže. Poté do města přijel oddíl Vlasovců, kasárna jsou obklíčena a dán ultimátní požadavek ke složení zbraní. Němci v noci z 5. na 6. května složili zbraně a opustili kasárna zadem přes pole. Podle pokynů majora Nováka a jeho štábu jsou stavěny první jednotky 38. pěšího pluku, jež se ubytovávají v nových kasárnách, kde jsou shromažďováni Němci a přisluhovači + "národní hosté".

7. května volá Praha o pomoc. Na popud poručíka Antonína Fršlinky zorganizována pomocná výprava dobrovolníků, kteří se začali scházet na nádvoří v nových kasárnách. 8. května Německo kapitulovalo, 9. května se dobojovalo i v Praze.